Ανάπτυξη εφαρμογών Symfony στην Κύπρο
ERP, χρηματοοικονομικά back-office, πύλες B2B με ρόλους, API Platform για REST/GraphQL. Σχεδιάζουμε συστήματα που ζουν 5–10 χρόνια και τα παραλαμβάνει εναλλασσόμενη ομάδα. Τιμές από €2490.
έργου σε Symfony
σε Symfony
με Symfony
για επιχειρησιακά συστήματα.
Πλεονεκτήματα του Symfony για μακρόβια επιχειρηματικά συστήματα
Αρχιτεκτονική που αντέχει 5-10 χρόνια
Αυστηρή δομή, διαχωρισμός επιπέδων, DDD και contracts αντί για «μαγικά». Η ομάδα αλλάζει — ο κώδικας παραμένει προβλέψιμος και συντηρήσιμος.
Επαναχρησιμοποιήσιμα components
Τα Symfony components τρέχουν μέσα σε Drupal, Magento, ακόμα και στον ίδιο τον Laravel. Επενδύεις σε ένα οικοσύστημα που δεν εξαρτάται από ένα framework.
API Platform & Doctrine ORM
REST/GraphQL αυτόματα μέσω API Platform. Το Doctrine με ειλικρινή migrations κρατά το σχήμα της βάσης εκδόσιμο και ελεγχόμενο σε βάθος χρόνου.
LTS με υποστήριξη 4 ετών
Μακροχρόνιες εκδόσεις με εγγυημένα security fixes. Ιδανικό για ERP, billing, τραπεζικά back-office και B2B πλατφόρμες που δεν αλλάζουν κάθε χρόνο.
Πώς χτίζουμε εφαρμογές Symfony στην Κύπρο — 4 βήματα
Discovery και αρχιτεκτονική
2-3 εβδομάδες — οριοθέτηση πλαισίου (bounded contexts), σχεδιασμός οντοτήτων Doctrine, συμβόλαια API, επιλογή bundles και υποδομής. Στο τέλος έχετε ξεκάθαρο οδικό χάρτη και εκτίμηση κόστους.
Πρώτη έκδοση σε 8-12 εβδομάδες
Πυρήνας επιχειρησιακής λογικής, REST/GraphQL μέσω API Platform, βασικό admin panel. Ανάπτυξη σε staging, επίδειξη προόδου κάθε δύο εβδομάδες.
Σκλήρυνση και βελτιστοποίηση
Ασύγχρονες ροές με Messenger, caching (Redis), βελτιστοποίηση ερωτημάτων Doctrine, δοκιμές φόρτου, refactoring βάσει μετρήσεων.
Παραγωγή και συνεχής υποστήριξη
Deployment σε production (Docker/Kubernetes ή managed VPS), monitoring (Sentry, Prometheus), CI/CD, τεκμηρίωση για την ομάδα σας. 30 ημέρες δωρεάν υποστήριξη μετά το go-live.
Τιμολόγηση ανάπτυξης με Symfony
Όλες οι τιμές με έκπτωση με συναίνεση δημοσίευσης case study.
Ένα απομονωμένο module υψηλής κρισιμότητας: χρέωση, ταυτοποίηση ή ενσωμάτωση με τρίτο API. Πρώτη παράδοση σε 8-12 εβδομάδες.
- Doctrine ORM με μεταναστεύσεις βάσης
- REST API μέσω API Platform
- Έλεγχος πρόσβασης βάσει ρόλων
- Μετρήσεις και αρχείο καταγραφής
- Προσαρμοσμένο UI
Πολυενοικιακή B2B πλατφόρμα ή εσωτερικό σύστημα με ροές εργασίας, ουρές μηνυμάτων και πλήρη διαχείριση.
- Πολυενοικίαση και μοντέλο ρόλων
- Messenger για ουρές και γεγονότα
- REST + GraphQL μέσω API Platform
- Ενσωματώσεις με τραπεζικά API ή ERP
- CI/CD + Sentry + περιβάλλον staging
Μεγάλα ERP, τραπεζικά back-office ή σταδιακή αποσύνθεση legacy μονολίθου με μακροπρόθεσμη υποστήριξη.
- DDD και διαχωρισμός επιπέδων
- Μικροϋπηρεσίες ή αρθρωτός μονόλιθος
- Αναπαραγωγές βάσεων, κατακερματισμός
- Συνδέσεις με 1C, SAP, τραπεζικά συστήματα
- Διαδικτυακό στούντιο · Λεμεσός · Δραστηριοποιούμαστε σε Κύπρο και ΕΕ
Τύποι έργων στο Symfony
4 λόγοι να συνεργαστείτε μαζί μας
Ξεκινήστε σήμερα
Σύντομη τηλεδιάσκεψη μέσω Zoom - και ήδη σχεδιάζουμε το σχέδιο. Χωρίς ΤΖ για 30 σελίδες, χωρίς διερεύνηση δύο εβδομάδων.
Τιμή κάτω από την αγορά
Από €290 σε αντάλλαγμα για τη δημοσίευση case study. Σταθερό ποσό στη σύμβαση - χωρίς απροσδόκητες επιπλέον χρεώσεις κατά τη διάρκεια του έργου.
Πλήρης διαφάνεια
Αναφορές κάθε 3 ημέρες, εργασίες σε tracker, chat στο Telegram. Βλέπετε την πρόοδο σε πραγματικό χρόνο χωρίς «πότε;».
Διακριτικές όροι στη σύμβαση
30 ημέρες δωρεάν υποστήριξης, επιστροφή χρημάτων σε οποιοδήποτε στάδιο αν δεν ταιριάζει, σταθερές προθεσμίες.
Πότε να επιλέξετε Symfony για έργο στην Κύπρο
Τι είναι το Symfony και για ποιο σκοπό χρησιμοποιείται;
Το Symfony είναι ένα από τα πιο ώριμα PHP frameworks — γεννήθηκε το 2005 και σήμερα τροφοδοτεί συστήματα που πρέπει να ζουν 5-10 χρόνια και να περνούν από χέρια διαφορετικών ομάδων. Σε αντίθεση με CMS ή «μαγικά» frameworks, το Symfony επιβάλλει σαφή αρχιτεκτονική: χωρισμό επιπέδων, συμβόλαια αντί για υπονοούμενα, DDD όπου χρειάζεται. Τα components του βρίσκονται μέσα στο Drupal, το Magento, ακόμα και στον ίδιο τον Laravel. Είναι η επιλογή για ERP, billing, τραπεζικά back-office, πύλες με ρόλους και πολυενοικιαστές B2B πλατφόρμες — εκεί όπου το «έτοιμο» δεν καλύπτει τη λογική.
Όταν το Symfony είναι η σωστή επιλογή
- ERP και billing συστήματα με περίπλοκους κανόνες τιμολόγησης, ροές εγκρίσεων και λογιστικές απαιτήσεις
- Τραπεζικά και ασφαλιστικά back-office όπου η ακεραιότητα δεδομένων, το audit trail και η μακροχρόνια συντήρηση είναι αδιαπραγμάτευτα
- Πύλες με σύνθετο μοντέλο ρόλων — δικαιώματα ανά ομάδα, τμήμα, εταιρεία, με διαφορετικά επίπεδα πρόσβασης
- Πολυενοικιαστές B2B πλατφόρμες όπου κάθε πελάτης έχει δικά του δεδομένα, ροές και ενσωματώσεις
- Integration buses — μεσάζοντες που συνδέουν ERP, CRM, τράπεζες και τρίτα συστήματα μέσω API
- Σταδιακή διάσπαση legacy monolith — όταν ένα παλιό σύστημα πρέπει να σπάσει σε κομμάτια χωρίς να σταματήσει η λειτουργία
- Μακροχρόνια έργα με εναλλασσόμενες ομάδες — η αυστηρή δομή του Symfony κάνει το onboarding νέων developers προβλέψιμο
Όταν το Symfony δεν είναι η καλύτερη επιλογή
- Απλές ιστοσελίδες — landing pages, εταιρικά site, blogs. Το Symfony είναι υπερβολή· καλύτερα WordPress, Tilda ή στατική σελίδα
- Γρήγορο MVP με προϋπολογισμό κάτω από €5000 — το Symfony απαιτεί discovery και αρχιτεκτονική πριν τον κώδικα. Το MVP σε 4 εβδομάδες δεν είναι ρεαλιστικό εδώ
- Καταστήματα με τυπικές ροές — καλάθι, πληρωμή, αποστολή. WooCommerce ή Shopify καλύπτουν το 95% των αναγκών
- Πραγματικού χρόνου εφαρμογές με εκατομμύρια ταυτόχρονες συνδέσεις — Node.js ή Go ταιριάζουν καλύτερα για εξειδικευμένες real-time εργασίες
Πόσο κοστίζει η ανάπτυξη με Symfony στην Κύπρο
Ενδεικτικά επίπεδα τιμών για έργα Symfony:
- Freelancers: €30-60/ώρα — κατάλληλοι για μικρές εργασίες, αλλά χωρίς εγγύηση αρχιτεκτονικής συνέπειας
- Στούντιο στην Κύπρο: €50-90/ώρα — τοπική παρουσία, επικοινωνία στην ίδια ζώνη ώρας, γνώση του επιχειρηματικού πλαισίου
- Ευρωπαϊκά agencies: €80-150/ώρα — μεγάλες ομάδες, αλλά συχνά με overhead που πληρώνετε εσείς
- 62px: από €2490 — πακέτα Discovery, πρώτο release, πλήρης ανάπτυξη. Διαφανείς τιμές χωρίς κρυφά κόστη
Συμπεριλαμβάνεται: discovery 2-3 εβδομάδες, αρχιτεκτονικός σχεδιασμός, διάγραμμα βάσης δεδομένων, συμβόλαια API, κωδικοποίηση, δοκιμές (PHPUnit), deployment, τεκμηρίωση. Πρώτο release σε 8-12 εβδομάδες — όχι νωρίτερα, γιατί το Symfony χτίζεται σωστά από την αρχή.
Τεχνολογικός συνδυασμός με Symfony
Κλασική στοίβα για έργα Symfony:
- Backend: PHP 8.3, Symfony 7 LTS, Doctrine ORM, MySQL/PostgreSQL, Redis
- API: API Platform για REST και GraphQL με αυτόματο OpenAPI documentation
- Ουρές και events: Symfony Messenger για ασύγχρονη επεξεργασία, event-driven ροές, retries
- Αναζήτηση: Elasticsearch ή Meilisearch μέσω Doctrine integration
- Frontend: Twig για server-rendered, ή ξεχωριστό SPA με Next.js/React που καταναλώνει API Platform
- Authentication: Symfony Security με JWT, OAuth2 ή SAML για enterprise SSO
- Πληρωμές: Stripe, Adyen ή τραπεζικά APIs μέσω custom integrations
- Deployment: Docker, Kubernetes, AWS/GCP/Hetzner, ή Platform.sh για Symfony-native hosting
- Παρακολούθηση: Sentry, Prometheus, Grafana, Symfony Profiler
- CI/CD: GitHub Actions, GitLab CI, στατικός έλεγχος (PHPStan, Psalm), δοκιμές
Το οικοσύστημα Symfony — τι χρησιμοποιούμε
- API Platform — REST/GraphQL API από Doctrine entities, με pagination, filtering, JWT auth έτοιμα
- Doctrine ORM — αξιόπιστο data mapping με migrations που κρατούν το σχήμα συνεπές σε όλα τα περιβάλλοντα
- Messenger — ασύγχρονα queues, retries, event-driven αρχιτεκτονική χωρίς χαμένα μηνύματα
- Workflow — μοντελοποίηση ροών εγκρίσεων, καταστάσεων παραγγελιών, διαδικασιών
- Validator — δηλωτική επικύρωση δεδομένων με constraints, χωρίς χειροκίνητα if-else
- Serializer — μετατροπή entities σε JSON/XML με έλεγχο ομάδων πεδίων
- Security — role-based access, voters για λεπτομερή δικαιώματα, CSRF, session management
- LTS releases — εκδόσεις με υποστήριξη 4 ετών, προβλέψιμος κύκλος αναβαθμίσεων
- Twig — ασφαλές templating με auto-escaping, κατάλληλο για server-rendered σελίδες
ERP και billing με Symfony — τυπικές εργασίες
- Πολυενοικίαση — κάθε πελάτης βλέπει μόνο τα δεδομένα του, με tenant-aware queries στο Doctrine
- Τιμολόγηση με σύνθετους κανόνες — κλιμακωτές τιμές, εκπτώσεις ανά πελάτη, νομίσματα, φορολογίες
- Ροές εγκρίσεων μέσω Workflow component — π.χ. παραγγελία → έγκριση manager → οικονομικό → εκτέλεση
- Webhooks και API για ενσωμάτωση με τράπεζες, ERP πελατών, λογιστικά συστήματα
- Audit trail — καταγραφή κάθε αλλαγής, ποιος, πότε, τι άλλαξε
- Χρονοπρογραμματισμένες εργασίες μέσω Messenger — τιμολόγια τέλους μήνα, υπενθυμίσεις, συμφωνίες
- Εισαγωγή/εξαγωγή δεδομένων μέσω CSV, XML, API με validation
Πύλη B2B με Symfony — τι περιλαμβάνεται
- Εγγραφή και έλεγχος εταιρικών πελατών (KYC, ΦΠΑ, πιστοποιητικά)
- Κατάλογος με κατηγορίες, φίλτρα, αναζήτηση (Elasticsearch)
- Σύνθετο μοντέλο ρόλων — αγοραστής, εγκρίνων, διαχειριστής, οικονομικός υπεύθυνος
- Τιμοκατάλογοι ανά πελάτη ή ομάδα πελατών
- Ροές εγκρίσεων παραγγελιών με όρια ποσών
- Ενσωμάτωση με ERP πελάτη μέσω API ή SFTP
- Σύστημα προσφορών, εκπτώσεων, προγραμμάτων πιστότητας
- Αναφορές και αναλύσεις ανά τμήμα, πελάτη, προϊόν
Απόδοση Symfony
Ο μύθος «η PHP είναι αργή» καταρρίπτεται στην πράξη. Μια σωστά σχεδιασμένη εφαρμογή Symfony αντέχει υψηλά φορτία:
- HTTP caching — ενσωματωμένο cache layer με ESI για τμηματική ανανέωση σελίδων
- Doctrine caching — query cache, metadata cache, result cache για συχνά ερωτήματα
- Messenger async — βαριές εργασίες (email, PDF, εικόνες) εκτός request cycle
- Eager loading — αποφυγή N+
FAQ · Symfony
Συχνές Ερωτήσεις για την Ανάπτυξη με Symfony
Πότε να επιλέξετε Symfony αντί για Laravel;
Symfony — για συστήματα που θα ζήσουν 5-10 χρόνια και θα τα συντηρούν διαδοχικές ομάδες: ERP, billing, τραπεζικά back-office, πύλες με ρόλους, πολυενοικιαστές B2B πλατφόρμες. Laravel — για ταχύτερο MVP και μικρότερα έργα. Αν χρειάζεστε αυστηρή αρχιτεκτονική, DDD, συμβόλαια αντί για μαγεία — Symfony. Αν θέλετε γρήγορα αποτελέσματα με ελάχιστο boilerplate — Laravel.Πόσο κοστίζει η ανάπτυξη με Symfony;
Από €2490 για discovery και αρχιτεκτονικό σχεδιασμό, €6900 για ένα οριοθετημένο module ή MVP με αυστηρά όρια, έως €14900+ για πλήρες ERP, billing ή πολυενοικιαστή πλατφόρμα (8-12 εβδομάδες για το πρώτο release). Το τελικό ποσό ορίζεται στη σύμβαση — χωρίς κρυφές χρεώσεις κατά τη διάρκεια του έργου.Ποια τεχνολογική στοίβα χρησιμοποιείτε με Symfony;
Backend: PHP 8.3, Symfony 7, MySQL/PostgreSQL, Redis. ORM: Doctrine με migrations και schema versioning. API: API Platform για REST/GraphQL. Ουρές: Messenger με RabbitMQ ή SQS. Auth: Symfony Security με RBAC. Frontend: Twig ή API-first με React/Vue. Deploy: Docker, CI/CD σε GitLab ή GitHub Actions, DigitalOcean/Hetzner ή AWS.Τι είναι το LTS και γιατί έχει σημασία;
Τα LTS releases του Symfony υποστηρίζονται για 4 χρόνια με εγγυημένες ενημερώσεις ασφαλείας και bug fixes. Αυτό σημαίνει ότι η εφαρμογή σας δεν χρειάζεται αναγκαστικό refactoring κάθε 12 μήνες. Για επιχειρησιακά συστήματα που τρέχουν 5-10 χρόνια, αυτό είναι κρίσιμο: προβλέψιμο κόστος συντήρησης και σταθερό roadmap αναβαθμίσεων.Doctrine ή Eloquent — ποια είναι η διαφορά;
Το Doctrine είναι Data Mapper: τα entities είναι καθαρά PHP αντικείμενα, η βάση δεδομένων είναι λεπτομέρεια υλοποίησης. Το Eloquent είναι Active Record: κάθε μοντέλο συνδέεται άμεσα με τον πίνακα. Για πολύπλοκα domains με επιχειρησιακούς κανόνες, το Doctrine επιβάλλει πειθαρχία — migrations, schema versioning, unit testing χωρίς βάση. Το Eloquent είναι ταχύτερο για απλά CRUD, αλλά γίνεται επώδυνο όταν η λογική μεγαλώνει.Μπορείτε να μεταφέρετε legacy σύστημα σε Symfony;
Ναι, και το κάνουμε συχνά. Στραγγαλίζουμε τον μονόλιθο σταδιακά: εντοπίζουμε bounded contexts, εξάγουμε modules ένα-ένα, εισάγουμε API contracts μεταξύ τους. Το Symfony είναι ιδανικό για αυτό — components μπορούν να ενσωματωθούν σταδιακά σε υπάρχοντα συστήματα. Χρονοδιάγραμμα: discovery 2-3 εβδομάδες, πρώτη μετάπτωση module 8-12 εβδομάδες.Πόσο δύσκολο είναι να βρείτε Symfony developers στην Κύπρο;
Πιο δύσκολο από Laravel developers, αλλά πιο εύκολο από niche τεχνολογίες. Η Κύπρος έχει ενεργή κοινότητα PHP, και πολλές εταιρείες fintech και iGaming χρησιμοποιούν Symfony — άρα υπάρχει ταλέντο. Εμείς προσλαμβάνουμε τοπικά και remote από ΕΕ. Το πλεονέκτημα: Symfony developers συνήθως έχουν εμπειρία σε enterprise συστήματα και ακολουθούν coding standards.Τι περιλαμβάνει η υποστήριξη μετά την έναρξη;
30 ημέρες hypercare μετά το launch: ενισχυμένη υποστήριξη, γρήγορη επίλυση προβλημάτων, παρακολούθηση μέσω Sentry. Στη συνέχεια, υπηρεσίες διαχείρισης από €490/μήνα: νέα features, αναβαθμίσεις LTS, διορθώσεις ασφαλείας, βελτιστοποίηση απόδοσης, refactoring. Για Symfony, προτείνουμε ετήσιο πλάνο αναβαθμίσεων ώστε να παραμένετε σε υποστηριζόμενη έκδοση.Δεν βρήκατε απάντηση;
Ζητήστε άμεσα - απαντάμε μέσα σε 60 λεπτά κατά τις εργάσιμες ώρες.
Άλλες πλατφόρμεςΆλλες πλατφόρμες διαχείρισης περιεχομένου (CMS) και πλαίσια εργασίας με τα οποία εργαζόμαστε
Επικοινωνήστε μαζί μαςΑς συζητήσουμε το έργο σας με Symfony.
Σύντομη παρουσίαση μέσω Zoom ή μέσω μηνυμάτων. Απάντηση εντός 60 λεπτών κατά τις εργάσιμες ώρες (GMT+3).
Αίτηση αποστάλθηκε
Ευχαριστούμε! Θα σας επικοινωνήσουμε εντός μιας ώρας. Μέχρι τότε, μπορείτε να γράψετε απευθείας στο Telegram — έτσι η απάντηση θα είναι πιο γρήγορη.
Έναρξη έργου σε 2–3 εβδομάδεςSymfony για συστήματα που θα ζουν 5–10 χρόνια. Από €2490.
Ξεκινάμε με discovery διάρκειας 2–3 εβδομάδων: αρχιτεκτονική, όρια πεδίων, SLA, ρόλοι και πλάνο μεταφοράς δεδομένων. Απάντηση εντός 60 λεπτών τις εργάσιμες ώρες.